- шаховске вести, дешавања, занимљивости из Новог Сада -

Дечији турнири, Турнири у најави

ОБАВЕШТЕЊЕ: Такмичење основних школа у шаху за школску 2023/2024.

Општинско такмичење новосадских основних школа у шаху за школску 2023/2024. годину (појединачно и екипно) одржаће се 2. марта у ОШ “Прва војвођанска бригада” у Новом Саду.
Почетак појединачног такмичења планиран је за 10:00. Моле се вође групе/професори (или учесници) да потврде присуство учесника најкасније до 09:20.
Екипно првенство се одржава након завршеног дела за појединачни шах
. Почетак екипног такмичења планиран је за 15:00. Моле се капитени екипа да учешће екипе потврде најкасније до 14:30.

Тачни датуми, места и времена одржавања окружног такмичења биће благовремено објављени на сајту ШСНС.

Циљ такмичења је популаризација шаха и подизање квалитета образовања.

Задаци такмичења су:
а) вредновање нивоа стечених знања, умења, вештина и способности ученика;
б) рангирање нивоа постигнућа ученика.

Нивои такмичења су:
Школско такмичење
Општинско такмичење
Окружно такмичење
Републичко такмичење

Такмичење се састоји из два дела:
1. Појединачно такмичење
2. Екипно такмичење

ПОЈЕДИНАЧНО ТАКМИЧЕЊЕ
Појединачно такмичење, за сваки разред, на свим нивоима има два одвојене групе; за ученике и ученице.

ЕКИПНО ТАКМИЧЕЊЕ
Екипно такмичење се игра на 6 табли; најмање 2 ученице и најмање 2 ученика.
На прве 2 табле играју ученици, на последње 2 ученице, на трећој и четвртој избор слободан.
Екипа може имати и 3 резерве; две резерве за прве четири табле и једну резерву за последње две табле.
Екипа може започети меч ако је присутно минимум 3 члана екипе.

Игра се по правилима ФИДЕ; Дозвољен је један немогућ потез, а на другом се губи партија. Време трајања партије на такмичењу је 15 минута по играчу (уколико је могуће омогућити дигитале сатове онда је темпо игре 10мин+5сек), 7 кола. За победу екипе се добија 3 меч бода, а за нерешено 1 меч бод.

ШКОЛСКИ НИВО:

Школско такмичење организују школе у којима је заступљен шах као изборни предмет или као слободна активност. Носилац активности је наставник задужен за шах у школи. Школа организује турнир са заинтересованим такмичарима. У зависности од броја заинтересованих такмичара, може се одредити и другачији систем такмичења. За општински ниво се пласирају 3 првопласирана такмичара из сваке групе. У случају да је на територији општине само 1 школа, такмичење се одржава по пропозицијама за општински ниво. Ангажовани наставник ће одредити састав школске екипе, и он се може мењати на следећим нивоима такмичења.

Уколико је школи потребна помоћ у организацији и/или спровођењу такмичења шаховске судије/шаховски тренери Шаховског савеза Новог Сада ће помоћи. Обратити се на е-маил: sahovskisavezns@gmail.com или бројеве телефона: Алмир Гагић +381600400807, Бранислав Шекуларац +381644313399

ОПШТИНСКИ НИВО:

Општинско такмичење организује школа домаћин са територије Општине у сарадњи са надлежним шаховским савезом. Општинско такмичење се организује за такмичаре који су се квалификовали са школских такмичења. У појединачној конкуренцији за окружни (градски) ниво ће се пласирати 3 првопласирана такмичара из сваке групе. На општинском такмичењу могу да учествују све школе са својим екипама.

Уколико нека новосадска школа жели да конкурише да буде домаћин Окружног шакмичења за основне школе обратити се на е-маил: sahovskisavezns@gmail.com.

sr_RSСрпски језик